Bildiri Göndermeden Önce

2lokma.com nedir?:

2lokma.com, mutfağı seven, ikramdan haz alan, damağa önem veren, kısacası “yemeğe saygı” duyan herkesin paylaşımda bulunduğu bir alandır. 2lokma yemek yazıları bekliyor ve tabii ki bunların orijinal metinli, güzel fotoğraflı olmasını istiyor. Her yerde gördüğünüz sıradan kopyala-yapıştır haberlere benzemeyen, güzel çekilmiş, zevkli seçilmiş fotoğraflarla, kendi hazırladığınız metinle, özenle oluşturduğunuz bu yazılar, editör kontrolünden geçerek yayına alınacak.

2lokma.com’a neler gönderilir?:

2lokma’ya,

  • Çektiğiniz iyi fotoğraflarla süslediğiniz yemek tariflerinizi gönderebilirsiniz.
  • Kendi blogunuzdaki bir tarifi, metnini değiştirerek 2lokma’ya gönderebilirsiniz. Linki ile beraber yayınlarız.
  • İpucu ve başucu olarak adlandırdığımız bölümler için, yemekle-beslenmeyle ilgili bilgiler (başucu yazıları) ve püf noktaları (ipucu yazıları) aktarabilirsiniz.
  • Yabancı sitelerde gördüğünüz bir tarifi ya da bilgiyi Türkçeye çevirerek ve ilgili kaynağı vererek gönderebilirsiniz.
  • Kendi yaptığınız ya da bir kaynakta bulduğunuz yemeği, tatlıyı, pastayı vs paylaşırken mutlaka tarif, bilgi; yani okuyucunun işine yarayacak bir metin olmasını bekliyoruz. Sadece görsel anlamda paylaşmak için bildiri kabul edemiyoruz. Linkini verip yönlendirdiğiniz kaynakta da söz konusu içeriğin olması lazım.

Yazmaya başlamadan önce:

  • Yazınız yüz binlere ulaşacak, lütfen diline özen gösterin.
  • Yazılarınıza mutlaka iyi kalitede ve özenli fotoğraf/fotoğraflar ekleyin.
  • Kısmen veya tamamen kopyala/yapıştır yazılar kesinlikle yayımlanmaz.
  • T.C. yasalarına aykırı ve/veya ticari rant elde etmeyi hedefleyen spam/reklam yazıları yayımlanmayacaktır.

Nelere dikkat etmeliyim?

Etiketler: Yazının etiketleri çok önemli. Etiketleri eklerken yazınızın hangi kelime ve kelime grupları ile arandığında sonuç vereceğini düşünün. Örneğin yazınızın konusunu kendi yaptığınız zeytinyağlı taze fasülye tarifi oluşturuyorsa, etiketler arasında “taze fasülye, zeytinyağlı, tarif, taze fasülye tarifi, zeytinyağlı yemekler, sebze” gibi tanımlamalar bulunmalı.

Screen shot 2013-03-04 at 10.24.22 AM

Yazı girişi: Ana sayfadaki “siz de gönderin” butonunu tıkladıktan sonra karşınıza gelecek olan sayfadaki metin kutusuna, kolaylıkla yazı ve imaj girişi yapabilirsiniz. Metin kutusunun üzerindeki küçük butonlar, yazınızı şekillendirmeniz için sizi yönlendirecektir. Örneğin bir kelimeye link vermek için, o kelimeyi seçerek (mouse ile taratarak) yukarıdaki zincir şeklindeki ikonu tıklayarak, açılacak kutucuğa istediğiniz adresi girebilirsiniz.


Linki kaldırmak isterseniz, hemen yanındaki kırık zincir butonunu kullanabilirsiniz.

İmaj ekleme: Yazılarınıza daima görsel malzeme ekleyin. Kaliteli, yüksek çözünürlüklü (net), iyi çekilmiş imajlar kullanın. Yeni bir imaj girmek için, “Görsel materyal ekle” butonunu kullanmalısınız.

Screen shot 2013-03-04 at 10.26.12 AM

Buradan gideceğiniz yer şu:

Screen shot 2013-02-28 at 2.42.42 PM

Upload files seçeneğini işaretliyorsunuz ve karşınıza şu çıkıyor:

Screen shot 2013-02-28 at 2.45.06 PM

Bilgisayarınızdan seçin seçeneğini tıklıyorsunuz ve ilgili fotoğraf bilgisayarınızda neredeyse, standart şekilde oradan buluyor. Yüklenmesi bitince en başta o fotoğrafı görüyorsunuz. Mavi çerçevede, sağ üstteki tık işaretinin belirmiş olması lazım. Aksi takdirde fotoğraf metninize eklenmeyecektir. Bu olunca, ekranın en alt-sağ köşesindeki butona tıklayın ki işlem tamamlansın:

Screen shot 2013-02-28 at 2.48.55 PM

Yazma ve fotoğraf ekleme işlemleri bitince, yazınızın nasıl göründüğünü anlamak için “Ön izleme”, yazıyı bize yollamak için “Onaya gönder” butonunu kullanın.

Herhangi bir sorunuz olduğunda her zaman bilgi@2lokma.com adresine e-posta atarak sorabilirsiniz. Teşekkür ederiz.