Su içmek zayıflatır mı?

su içmek zayıflatır mı

Su içmek zayıflatır mı? Çok sağlıklı olduğunu biliyoruz, tamam, ama zayıflatır mı? Bir araştırma göstermiş ki, öğünlerden 20-30 dakika önce içilen 2 bardak su, bu anlamda çok işe yarıyor. Bir başka araştırma ise, yine öğünlerden önce içilen suyun, fazla kalori alımını azalttığını gösteriyor. Üstelik, vücudun susuz kalması, metabolizmayı zayıflatarak zayıflama çabalarını olumsuz yönde etkiliyor. Bunun tersi olarak da, bolca su içerek metabolizmayı güçlendirmek, kilo vermeyi hızlandırıyor.

Vücudun, açlık ve susuzluğu birbirinden ayırması aslında kolay değil. Yeterince su içmezsek, vücut bunu daha fazla yemek isteyerek telafi etmeye çalışabilir. Bol miktarda su içmenin yanında, çorba, sebze, meyve gibi su içeriği yüksek olan besinleri de yeterli şekilde tüketmek çok önemli.

Galonlar dolusu su içmek elbette bedene fayda yerine zarar getirir, orası muhakkak. Kandaki sodyum oranının düşmesine, komaya kadar gidebilecek travmalar yaşanmasına neden olabilir. Dolayısıyla çok derken, işi abartmamakta fayda var. Klasik “günde 8 su bardağı” bilgisinin doğruluğu uzmanlar tarafından sıkça teyit ediliyor.

su içmek zayıflatır mı

Su içmek, kötü kolesterol seviyesini düşürerek, incelmeye bu anlamda da destek veriyor. Üstelik eğer kaslar susuz kalırsa, yapılan egzersizlerin etkisi de azalıyor. Susuz vücut yorgun düşüyor, bu da ne zayıflamak ne de başka herhangi bir şey başarmak için çok da şans tanımıyor insana.

Bol su içince karaciğer doğru çalışıyor, bu da metabolizmayı olumlu etkiliyor. Yeterince su içmek, sindirim sisteminin de iyi çalışmasını sağlıyor. Vücudu toksinlerden arındırıp temizlemek için de en iyi arıtıcı olan su, bedenin kendini istenen şekle sokmasına bu yolla da destek veriyor.

Yeterince su içmek pek tabii ki çok gerekli, her açıdan faydalı. Ama özetlersek, sadece kilo verme kapsamında düşündüğümüzde, yukarıdaki araştırma sonuçları su içmenin zayıflamaya katkıda bulunduğunu ama bunun çok büyük oranlarda olmadığını gösteriyor. Bol su içelim, sadece zayıflamak için değil, ama sağlıklı olmak için. Gerisi zaten gelir.

Kaynaklar: burası, burası ve burası.

Henüz hiç yorum yok.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.