Muhallebi tarifi

1 yorum var


Basit, lezzetli ve sütlü bir tatlı muhallebi, herkes sever. Tarifte küçük bir güzel de ayrıntı var; dibi tutana kadar muhallebiyi pişirip, dibini kazıyarak muhallebinin üstüne koyuyoruz. Böylece kazandibi sevenleri de kazanıyoruz 🙂

Malzemeler:

  • 1 litre süt
  • 1 su bardağı toz şeker
  • 3 tepeleme yemek kaşığı buğday nişastası

Yapılışı:

Önce nişastayı küçük bir kapta biraz süt ile iyice karıştırarak eritin. Bu şekilde, daha sonra oluşacak topaklanmayı engellemiş olursunuz.

Sütün kalanı ile şekeri orta boy bir tencerede orta ateşte tel karıştırıcı ile karıştırarak kaynayana kadar pişirin. Nişastalı karışımı yavaşça boşaltın. Yine orta ateşte bir 10 dakika daha karıştırarak pişirin.

Bu tarz pişirmelerde hep olduğu gibi, göz göz olunca ateşi kapatın. Sunum yapacağınız bardaklara ya da kaselere karışımı paylaştırın.

Biraz oda sıcaklığında, biraz buzdolabında soğutun. Yukarıda dediğimiz gibi, tutan dibini üstüne koyabilirsiniz. Ya da sade biçimde, tarçınla servis edebilirsiniz.

 

1 yorum var

  1. Avatar photo
    shane

    nasıl güzel… nasıl istedim şimdi bundan. tatlı canım pek istemez, sadece sütlü tatlılara meylederim ki bu da güzel sunumuyla kalbimi çaldı 🙂

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.