Melek pasta tarifi (angel food cake tarifi)

1 yorum var

kremalı pasta

Melekler keki bu! Çok sade ama sadeliğiyle büyüleyici bir şey resmen. Vanilya özlü, orman meyvesiyle süslü, nefis bir kremalı pasta. Yani öyle görünüyor, en kısa zamanda yapmaya niyetliyim. O nedenle tarifini hemen çeviriyorum. İşte melek pastası (angel food cake) tarifi. GF in the City isimli blogda gördüm.

Malzemeler:

1/3 bardak darı un
1/3 bardak esmer pirinç unu
1/3 bardak tapioca unu (markete yolculuk başlıyor)
1/2 xanthan gum (büyük marketlerde bu isimle bulunuyor)
1/2 çay kaşığı deniz tuzu
1 1/2 bardağı toz şeker
12 büyük yumurtanın beyazı
1/4 bardak ılık su
1 çay kaşığı vanilya özü
1 1/2 çay kaşığı krem tartar (aktarlara sormalısınız; yumurta beyazının kıvamını tutturmak için önemli bir malzeme)

Yapılışı:

Fırını önceden 350 dereceye ısıtıyoruz. Darı unu, esmer pirinç unu, xanthan gum, tuz ve toplam şeker miktarının 3/4’ünü geniş bir kaba döküyoruz. Güzel bir karıştırıyoruz. Yumurta beyazlarını (ki hiç sarı karışmamış olmalı), suyu, vanilya özünü ve krem tartarı geniş bir kaba alıyoruz. Mikser ile düşük hızda malzemeleri karıştırıyoruz. Köpükler belirmeye başladığında hızı orta ve daha hızlı ayara getirerek karıştırmaya devam ediyor ve şekerin kalanını da bu arada yavaşça ilave ediyoruz. Çırpıcıyı kaldırdığımızda karışımda bir tepecik oluşturuğunu görene kadar çırpmaya devam ediyoruz. Üzerine birazcık un serpiştirip spatula ile hep aynı yönde, biraz da aşağıdan yukarı hareketlerle karıştırıyoruz. Unun kalanını da yavaş yavaş ilave ederek karıştırmaya devam ediyoruz. Altı çıkarılabilen bir kalıba, kalıbı yağlamadan karışımı çok dikkatli bir şekilde döküyoruz. 45 dakika pişiriyoruz. Kürdan sokup çıkardığımızda kuru olması gerekiyor biliyorsunuz.

Fırından çıkardığımız kalıbı ızgara üzerinde ters çevirip soğumaya bırakıyoruz ve yaklaşık 1 saat bekliyoruz bunun için. Aşağıdan hava alması gerekiyor, o yüzden ızgara kullanıyoruz. İnce, uzun bir bıçaktan da yardım alarak soğuyan keki özenle kalıptan ayırıyoruz.

Burada olduğu gibi, üzerine hafif bir krema ve orman meyveleri serpiştirerek servis edebilirsiniz. Kendisi zaten çok kremamsı bir içeriğe sahip, nazik bir pasta olduğu için üzerine de fazla krema uygulamasına gerek görülmemiş. Mantıklı bulduk.

1 yorum var

  1. Avatar photo
    shane

    deneyeceğim ama bir cesaret edebilsem. öyle hadi yapıverelim deyip de olacak şey de değil, malzemeleri filan alengirli. ama olursa şahane olur.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

Attribution

Thank you for this delicious recipe, GF in the City. We hope you don’t mind us sharing it with Turkish food lovers. Please contact us, if you do.