Kirazlı panna cotta

panna cotta tarifi

Panna cotta tabii ki mutfaklarımızın bir numaralı tatlısı filan değil. Ama ferah ve hafif bir tatlı arandığında ilk seçeneklerinizden biri olmayı aslında hak ediyor. Bu da harika bir kirazlı ve keçi peynirli panna cotta. Nefis görünmüyor mu?

Panna cotta, İtalyancada “pişmiş krema” anlamına geliyormuş. Koyu süt kreması ve meyve karışımı ile hazırlanan bir tatlı. Kolay olduğunu söylesek yalan olmaz. Buradaki versiyonda işin içine keçi peyniri giriyor. Üzerine vanilyalı krema, süs olarak da kiraz reçeli eklenmiş. Tarifin detayı yok ama benim bildiğim kadarıyla, 1 kutu süt kreması, 1.5 çay bardağı süt, 1 yemek kaşığı toz jelatin, 1 çay bardağı toz şeker, 1 yemek kaşığı toz şeker, biraz vanilya ile bu iş hallediliyor. O nedenle keçi peynirini işin içine entegre edecek olursak, olaylar şöyle gelişebilir:

Yapılışı:

– Keçi peyniri, süt ve krema çırpılarak pişirilir. Ateşten kaldırmaya yakın toz şeker de eklenir ve topaklanma yapmayacak şekilde çırpılarak ocaktan kaldırılır.

– Toz jelatin aızıck suda çok iyi çırpılır ve önceki karışımın içine dökülür. Karıştırmaya devam.

– Elimizdeki güzel karışım minik servis kaselerine pay edilir. Buzdolabında soğutulur.

– Üzerini süslemek için siz de reçel veya taze meyve tercih edebilirsiniz. Kırmızı küçük meyveler gerçekten bu tatlıyı taçlandırıyor, orası kesin.

Çok önceden yapmış olduğum bu tatlıyı hatırlamaya çalıştım, keçi peynirini bu şekilde olayın içine dahil ettim ama en kısa zamanda bir de bu versiyonu deneyerek başarı durumunu size aktarmalıyım, hissediyorum 🙂

Afiyetler olsun.

Henüz hiç yorum yok.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

Attribution

Thank you for this delicious recipe, love & olive oil. We hope you don’t mind us sharing it with Turkish food lovers. Please contact us, if you do.