İpucu: Kuru fasülyeyi haşlamalı da mı saklamalı?

kuru fasülyeyi nasıl saklanır

Kuru fasülye gibisi var mı? Mutfak kültürümüzün en sevilen öğelerinden biri olan kuru fasülye, her an el altında olmasını isteyeceğimiz malzemelerden. Bu önemli bakliyat, özel ilgiyi de hak ediyor. Kuru fasülyeyi nasıl saklayacağımız konusunda Katy She Cooks isimli blogda bir anlatıma denk geldim, paylaşmak istedim.

kuru fasülyeyi nasıl saklanır

1 kg kuru fasülyeyi, üzerini aşacak şekilde ılık su içine koyuyoruz. İstenirse biraz limon suyu eklenebilir. 1 gün suda bekleyen kuru fasülyeleri süzüp durulamak gerekiyor. Büyük bir tencerede, yine fasülyelerin üstünü aşacak kadar su, istenirse iki diş ezilmiş sarmısak konmuş halde, kısık ateşte 4 saat ya da yumuşadığını düşünene kadar pişiriyoruz. Pişme işlemi tamamen bitene kadar tuz eklememek gerekiyor, aksi halde fasülyeler sertleşiyormuş. Daha sonra, kullanacağımız zaman tuzunu ekleyeceğiz. Tamamen soğudukları zaman donduracağımız porsiyonları isteğimize göre bölüp derin dondurucuya koyabiliriz. 6 ay ömürleri var. Kullanacağımızda, pişirmeden önce yarım saat ılık su dolu kasede bekletmek gerekiyor.

Henüz hiç yorum yok.

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.

Attribution

Thank you for this delicious recipe, Katy She Cooks. We hope you don’t mind us sharing it with Turkish food lovers. Please contact us, if you do.