Dartı nedir, nasıl yapılır?

5 yorum var

dartı
Daha önce duydunuz mu bilmem ama bizim buralarda pek meşhur bir şeydir dartı. Bir tadına bakan sütün ve yoğurdun kaymağını bir daha atmaya veya biriyle paylaşmaya kıyamaz. Kaymağın kavrulmuş hali diyebiliriz dartıya kısaca. Ekmeğin ve makarnanın üstüne çok yakışıyor.

Sütü kaynatacağınız zaman, üzerinde oluşan yağlı tabakayı alın ve bunu ayrı bir kapta biriktirin. Bunu kısık ateşte kızarıncaya kadar kaynatın. Pütürlü bir görünüm alınca ocaktan alın. Bir kapta donmasını bekleyin. Bir denemenizi öneririm.

5 yorum var

 1. Avatar photo
  cherry blossom girl

  amanın nasıl iştah açıcı bir fotoğraf olmuş bu! hayatta da aklıma gelecek bir şey olmazdı ve fakat çok aklıma yattı, deniyciim tez zamanda. nereye ait peki dartı? hiç duymamıştım daha önce

 2. Avatar photo
  caysaati

  İnşallah siz de beğenirsiniz:) Batı karadeniz de çok biliniyor.İzmir civarında da yapıldığını duymuştum,onun dışında da bilen vardır.

 3. Avatar photo
  caysaati

  Dartıyı yaptıkça kavanozda üstüste biriktirirler.Uzun süre de dayanır buzdolabında.

 4. Avatar photo
  shane

  karadeniz’den neler çıkar böyle işte… bunu da bilmiyorum, vahlanıyorum şu an. tanıştığıma çok memnun oldum. hayran kaldım ve de.

 5. tcapulcumaksude_ta

  Dartı ile yeni tanıştım mükemmel bir lezzet yediğim o günden beri köylü pazarlarını geziyorum alabilmek için bu gün tarifini öğrendim şimdi yağlı koyu kivamlı sut bulmak lazım ki kaymağı olsun unutulmaz nefis on numara dartı. :))

Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz, ?

Yorum ekleyebilmek için giriş yapmanız gerekiyor.